Liberte

Lista działów


Informacje Eko i Zielone

Azrael

Zielone Wiadomości

Tłumacz/ Translate

Polskaliberalna.net - Merkuryusz Polski - Wybory prezydenckie 2010 od kuchni!

Ecoportal.com.pl

Ekopolityka w prasie

Antymatrix- Edwin Bendyk

Indymedia Polska

Mama Ziemia

ZielonyDziennik.pl

Ekologia.pl: Wiadomości

Partia Ochrony Zwierząt

ECOWAWA.PL

ekologia – wiadomości

Zielona Warszawa

Racjonalista.pl

Krytyka Polityczna

Lewica.pl - wiadomości z Polski

strasznasztuka

Warszawa- miasto III, a może i IV świata

Moim zdaniem nie ma żadnych wątpliwości że Warszawa jest miastem III świata. Zajmuję się ekonomiką miast oraz systemami transportowymi, i to, co mamy w Warszawie: zalew chaotycznej motoryzacji, zdegradowane, podupadłe centrum miasta a w zasadzie zatłoczona korkami przestrzeń w której ongiś się ono znajdowało, wszystko to jest atrybutem rozpadającego się, pozbawionego kontroli miasta Trzeciego Świata.


Miasta rozlewającego się chaotycznie, wymierającego w swym centrum, pełnego wypadków, generującego olbrzymie koszty dla mieszkańców. Przecież hałas, zanieczyszczenia powietrza, czy strata czasu w korkach, to wszystko też ma mierzalną wartość finansową i tylko niewiarygodne zacofanie władz odpowiedzialnych za transport powoduje że te koszty nie są uwzględniane, bowiem w wielu innych krajach podchodzi się do tego jak najskrupulatniej.

Kilka lat temu próbowałem przekonać władze do zainwestowania w lepsze wykorzystanie sieci kolejowej, ponieważ w wielu aglomeracjach odgrywa ona rolę metra. To, co władze zrobiły z tym pomysłem, zakrawa na gorzki śmiech- linia kolei miejskiej, kursując chyba co godzinę, nigdy nie będzie żadną nawet namiastką metra. Zmarnowano masę pieniędzy podatników- bodajże 70 mln PLN- na coś zbytecznego, wykorzystywanego mniej niż marginalnie.Pociągi podmiejskie PKP gdy jeszcze działały, też były czymś z krajów trzeciego świata. Podróżowałem takim pociągiem- widmem trasą średnicową raz, kilka lat temu. Przeraźliwie brudny i zdewastowany pociąg był prawie pusty, mimo iż jechał przez centrum miasta, pasażerowie zamierali w przerażeniu bo przemieszczała się po nim szajka złodzei bezceremonialnie okradających pasażerów.


Takie coś byłoby niemożliwe nigdzie indziej w pierwszym czy drugim świecie- tam kolej jest pełna pasażerów, schludna i czysta. Tak samo jak dla mnie szokiem było getto w stylu warszawskiej Pragi, do niedawna kompletnie podziurawione i zdewastowane chodniki w centrum miasta na wprost Pałacu Prezydeckiego, bezładne szyldy, chaotycznie rozstawione stragany przekupniów, chodniki zastawione samochodami. Chaos i bałagan.

Warszawa jest już od dawna miastem Trzeciego Świata. Niedowiarków zapraszam na podróż do Rio de Janeiro, Buenos Aires czy nawet Pragi czeskiej i przejechanie się w nich pociągami podmiejskimi, a następnie dokonanie tego samego w Warszawie. Różnice są zwykle in minus. Zapraszam też na przechadzkę po centrach tych miast. Tamte miasta to zadbane, nawet jeśli tylko w swych centrach, metropolie. Warszawa na tym tle przypomina nawet nie trzeci, a IV świat.

Posted by Adam Phoo on 04:23. Filed under . You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0

0 komentarze for Warszawa- miasto III, a może i IV świata

Prześlij komentarz

Ostatnie doniesienia

Ostatnie komentarze

Galeria zdjęć