Liberte

Lista działów


Informacje Eko i Zielone

Azrael

Zielone Wiadomości

Tłumacz/ Translate

Polskaliberalna.net - Merkuryusz Polski - Wybory prezydenckie 2010 od kuchni!

Ecoportal.com.pl

Ekopolityka w prasie

Antymatrix- Edwin Bendyk

Indymedia Polska

Mama Ziemia

ZielonyDziennik.pl

Ekologia.pl: Wiadomości

Partia Ochrony Zwierząt

ECOWAWA.PL

ekologia – wiadomości

Zielona Warszawa

Racjonalista.pl

Krytyka Polityczna

Lewica.pl - wiadomości z Polski

strasznasztuka

Komunikat UMWL dot. sytuacji zatrucia Odry

 

Newsletter UMWL z dn. 15.3.2023

Europejscy badacze o Odrze: katastrofę wywołały kopalnie

– Odrę zatruły kopalnie – to wniosek z badań międzynarodowego zespołu naukowców. Katastrofę z 2022 r. przeanalizowało Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej oraz Europejska Agencja Środowiska.

Raport z badań przygotowało 18 specjalistów z różnych krajów, m.in. Francji, Włoch, Grecji i Danii. Ich wnioski są podobne do ustaleń zespołu polskich badaczy: katastrofę spowodowało wysokie zasolenie wody, które przyczyniło się do zakwitu złotych alg, a w konsekwencji – do masowego śnięcia ryb. Polski raport nie wziął jednak pod uwagę przyczyny zasolenia – ścieki przemysłowe z górnośląskich kopalń.

Twórcy europejskiego raportu wskazali też, że polski rząd zareagował zbyt późno, by móc ograniczyć skutki katastrofy ekologicznej. Wymiana informacji w tej sprawie była zaś niepełna. Nie zastosowano m.in. alertu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. W monitorowaniu Odry i ostrzeganiu o zagrożeniu dla środowiska ważnym źródłem danych była zagraniczna stacja pomiarowa – we Frankfurcie nad Odrą.

Komisja Europejska proponuje teraz zmianę przepisów środowiskowych. – Wyciągając wnioski z incydentów takich jak masowe wymieranie ryb na Odrze, Komisja proponuje obowiązkowe ostrzeżenia po incydentach w dolnych odcinkach rzek. Wprowadzono również ulepszenia w zakresie monitorowania, sprawozdawczości i łatwiejszej aktualizacji wykazu substancji zanieczyszczających wodę w przyszłości, aby odpowiadał on stanowi nauki – podkreślają przedstawiciele KE.

Raport na temat zanieczyszczenia rzek ściekami przedstawił również Greenpeace. Aktywiści zbadali dopływy Odry i Wisły, do których dostają się ścieki z kilku kopalń węgla kamiennego należących do Polskiej Grupy Górniczej i Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Greenpeace oczekuje kontroli pozwoleń wodnoprawnych wydanych spółkom górniczym, natychmiastowego przeprowadzenia ocen oddziaływania kopalń węgla kamiennego na środowisko i wprowadzenia nowoczesnych metod odsalania wód kopalnianych wpuszczanych do rzek.

Więcej na temat obu raportów pisze wrocławska „Gazeta Wyborcza": wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,29538871,raport-naukowcow-unii-europejskiej-kopalnie-zatruly-odre-fatalny.html#S.miasta_wroclaw-K.C-B.1-L.2.zw.

Wszystkie informacje dot. katastrofy w Odrze dostępne są w naszym serwisie specjalnym 

Posted by Adam Phoo on 01:58. Filed under . You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0

0 komentarze for Komunikat UMWL dot. sytuacji zatrucia Odry

Prześlij komentarz

Ostatnie doniesienia

Ostatnie komentarze

Galeria zdjęć